Najnowsze wpisy, strona 2


lęki nocne
Autor: amazi89
01 września 2007, 20:46
Lęki nocne są zaburzeniem snu charakteryzującym się skrajnym przerażeniem oraz czasową niezdolnością odzyskania pełnej świadomości. Zaburzenie występuje zazwyczaj niedługo po zaśnięciu, w czwartej fazie snu głębokiego NREM. Chory wstaje z łóżka, krzycząc lub jęcząc z przerażenia. Mimo otwartych oczu jest wciąż nieprzytomny i często nie udaje się go obudzić. Po ataku trwającym zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut chory spokojnie zasypia i zazwyczaj nie pamięta później ataku.

Lęki nocne różnią się od koszmarów sennych pod kilkoma względami. Po pierwsze, chory nie budzi się w pełni, a jego pełne obudzenie często jest niemożliwe. Po drugie, chory reaguje negatywnie na dotyk fizyczny (np. objęcie) odpychając osobę próbującą go uspokoić. Po trzecie chory zazwyczaj nie pamięta przebiegu zajścia. Po czwarte, lęki nocne występują w fazie snu NREM, natomiast koszmary senne w fazie REM.

Zaburzenie występuje najczęściej u dzieci, w przedziale wiekowym od pół roku do 12 lat. Najczęściej zdarza się pomiędzy trzecim a czwartym rokiem życia. Według różnych szacunków zdarza się u od 1% do 6% dzieci, niezależnie od rasy i płci.

Przyczyny nie są w pełni poznane, czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia lęków nocnych są predyspozycje genetyczne, stresy związane z codziennym życiem, zmęczenie, gorączka, niektóre leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy.

W ograniczeniu częstotliwości występowania lęków nocnych może pomóc unikanie narażania chorego na stres w ciągu dnia, zapewnienie mu odpowiedniej ilości snu, przestrzeganie stałych godzin zasypiania i wstawania, unikanie przemęczenia.

W przypadku wystąpienia ataku należy zadbać by chory nie zrobił sobie krzywdy biegając po pokoju, nie budzić go, nie obejmować, mówić łagodnie i spokojnie. Należy pamiętać, że mimo otwartych oczu chory nie jest w pełni świadomy. Atak mija zazwyczaj sam w kilkanaście minut i chory spokojnie zasypia.

Lęki nocne przemijają same u większości dzieci wraz z dorastaniem. Leczenie farmakologiczne (za pomocą benzodiazepin) może być stosowane jedynie doraźnie i krótkookresowo. Dobre efekty może dawać psychoterapia.
kolory wsnach.. który co znaczy..;)
Autor: amazi89
01 września 2007, 13:22
Kolory w snach mogą przepowiedzieć Ci lub ostrzec Cię o nadchodzącym wydarzeniu. Np. otrzymanie zielonego pudełka może oznaczać, że pojedziesz na krótką wycieczkę. Wejście do zielonego pokoju oznacza znaczne dłuższe wakacje lub podróż, itp.

KOLORY: biały - absolut i władza
brązowy - bezpieczeństwo
czerwony - twe oddanie dla kogoś zostanie poddane próbie
fioletowy
- powsciągliwość
niebieski - w twoim zyciu pojawi sie nowy przyjaciel
pomarańczowy- napięcie seksualne, przypomnienie o twych potrzebach
seksualnych
zielony - podróż
żółty - choroba alarmuje cię, byś bardziej zadbał o zdrowie
PODZIAŁ SNÓW
Autor: amazi89
31 sierpnia 2007, 18:27
Sny a czas - podział snów
Poszczególne grupy snów można w uproszczeniu podzielić ze względu na czas do którego te sny się odnoszą:

- przeszłość: sny odreagowujące
- teraźniejszość: sny fizyczne, sny symboliczne, sny erotyczne
- przyszłość: sny symboliczne, sny prorocze, sny życzeniowe

Ten podział wymaga pewnego dodatkowego wytłumaczenia co oznacza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Sny odnoszące się do przeszłości to sny które w swojej tematyce poruszają sprawy, które miały miejsce kiedyś. Zwrócić jednak musze uwagę, że to "kiedyś" jest dość obszernym przedziałem czasu, bo odnoszącym się czasu od naszego życia płodowego do momentu aż zasnęliśmy i przyśnił nam się dany sen. Ważne jest, że to co nam się śniło uległo zakończeniu. Te sny działają na zasadzie przypomnienia, uporządkowania wspomnień.

Sny odnoszące się do teraźniejszości to sny które odnoszą się do czasu, w którym ma miejsce ten sen. Najprościej teraźniejszość jest przedstawiona w przypadku snów fizycznych. Czyli po prostu to co w danej chwili dzieje się z naszym ciałem lub bodźce jakie w tej chwili odbieramy są pokazywane w śnie. Bardo podobnie wygląda to też w przypadku snów erotycznych gdzie pokazane są nasze teraźniejsze niezaspokojone potrzeby.

Teraźniejszość w przypadku snów symbolicznych jest dość umowną sprawą, ponieważ obejmuje czasem niedaleką przeszłość oraz bliską przyszłość. W snach takich jest przedstawiony obecny stan naszej psychiki lub sytuacji życiowej z tym, że ten stan może się utrzymywać na stałym poziomie przez jakiś dłuższy okres czasu np. paru tygodni. W snach tych mogą być zawarte rady jak zmienić obecny teraźniejszy stan śniącego (jeśli jest on niepożądany) bez pokazania jak potem może wyglądać przyszłość.

Sny odnoszące się do przyszłości to sny które pokazują nam to co może się wydarzyć. To pokazanie przyszłości może przybierać formę pokazania sytuacji, które rzeczywiście będą miały miejsce (sny prorocze), lub sny mogą wskazywać przyszłość ale ona nigdy się nie zrealizuje lub zrealizuje, się ale w przeciwny sposób do pokazanego w śnie (sny odwrotne).Sny odnoszące się do przyszłości mogą również pokazywać jakie konsekwencje w przyszłości może przynieść zachowanie się w ściśle określony sposób (sny symboliczne). W przypadku snów symbolicznych odpowiedź na pytanie: czy wskazana w śnie przyszłość się zrealizuje? jest uzależniona od naszego teraźniejszego postępowania. Coś na zasadzie prostego przykładu: Jeśli 'teraz' nie będziesz się uczyć to w 'przyszłości' nie zdasz egzaminu.
sny symboliczne..
Autor: amazi89
30 sierpnia 2007, 09:42

Sny symboliczne są najczęściej występującymi i chyba najbardziej wartościowymi snami spośród wszystkich rodzajów snów. W każdym razie ja to tak oceniam. Na tych snach najbardziej się koncentruję i praktycznie tylko te sny tłumaczę.

Sny symboliczne przedstawiają w sposób symboliczny obecny stan naszej psychiki, naszej sytuacji życiowej, ze szczególną koncentracją na te obszary w których cos nie działa tak jak powinno. Nierzadko w takich snach w różny sposób pokazane jest to co można zrobić żeby było lepiej. Sny symboliczne mogą także w pewien sposób pokazywać naszą przyszłość na zasadzie pokazania negatywnych bądź pozytywnych konsekwencji naszych obecnych działań.

W snach symbolicznych nasza podświadomość wykorzystuje i przemawia do nas posługując się specyficznym językiem opartym na symbolach. Język symboliczny jest to choćby podstawowy, pierwotny język. Każdy symbol jest z natury wieloznaczny i może przyjmować nawet krańcowo różne znaczenie uzależnione od okoliczności w jakich dany symbol wystąpił w danym śnie.

symbol energii ...
Autor: amazi89
29 sierpnia 2007, 20:47

W wielu snach energia - energia psychiczna, ta o którą bez przerwy toczy się życiowa gra i której nieustannie pożądamy - ukazuje się pod wyrazistymi symbolami. Na przykład jako złoto, drogie kamienie, kosztowności. Ten sen przyśnił się pewnej kobiecie jako podsumowanie długiego procesu wychodzenia z psychicznego kryzysu i stawania na własnych nogach.
[Złoto]
Schodzę do piwnicy. Otwieram drzwi i widzę, że spod warstwy ziemi widać złoto. Odgarniam ziemię i po kolei wyjmuję piękne przedmioty. Jest tam biżuteria: kolczyki, pierścionki, naszyjniki. Oglądam je i przymierzam. Są wśród nich również bardzo piękne wisiory, bez kamieni szlachetnych, ale z napisami w nieznanym mi języku - może po hebrajsku? One szczególnie mnie zainteresowały. Bo w tym momencie wcale nie radość z powodu znalezienia tego skarbu była najważniejsza - najbardziej chciałam znać treść napisów na tych wisiorach. Zabieram te przedmioty ze sobą. (Anna z L.)

Energia przedstawiła tu się jako złoto. Nas szczególnie też cieszy, że złotodajnym miejscem okazuje się piwnica, a więc podziemie. Odnajdujemy tutaj jakby dalszy ciąg poprzednich snów o podziemnych stołówkach. Czym jest podziemie? Tym samym, co poprzednio: wnętrzem umysłu. W nieświadomym wnętrzu umysłu lezą skarby, po które należy sięgnąć. Sen zawiera jeszcze pewne ważne przesłanie: śniąca ze szczególną skwapliwością sięga po przedmioty, na których są napisy w nieznanym języku. Natychmiast rozszyfrowujemy sens tego obrazu: mianowicie energia, ta, na której tak zależy naszemu nieświadomemu umysłowi, nie jest zaledwie bezkształtnym "paliwem" dla psychiki, ale jednocześnie związany jest z nią pewien przekaz, treść, nauka. Śniąca podświadomość przemawia tu do autorki snu: "mam dla ciebie, oprócz błyszczącego złota także coś ważnego, co wyraża się w znakach i w słowach". Co to jest? To przecież - sam sen! To jest ten przekaz, który nieustająco płynie do nas z "tamtej strony" umysłu. Gdybyśmy umieli z niego w pełni skorzystać... - bylibyśmy inni.

symbol snu - pióro
Autor: amazi89
29 sierpnia 2007, 12:45

W wielu tradycjach narodowych pióra są uważane za połączenie pomiędzy człowiekiem a wyższą istotą. Symbolizują lot do ducha i do nieba ponad nami. Pióra noszone przez Rdzennych Amerykanów na stroiku głowy łączyły tę osobę z Wielkim Duchem. Dla starożytnych Egipcjan oznaczały wiatry i bogów stworzenia, Ptaha, Hathora, Ozyrysa i Amona. W chrześcijaństwie święty Grzegorz utrzymuje, że pióra symbolizują wiarę i kontemplację, a pióra gęsie/lotki oznaczają słowo. Znalezienie pióra może oznaczać ważną wiadomość od Stwórcy.