Archiwum 07 września 2007


troche inrormacji o snach..
Autor: amazi89
07 września 2007, 18:31
Sen jest to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości (por. świadomy sen) i bezruch.

Przeciwieństwem stanu snu jest stan czuwania.

Długość snu u zwierząt znacznie się różni. U żyraf wynosi on 2 godziny na dobę, a np. u nietoperzy 20 godzin na dobę. U niektórych zwierząt (pingwiny, foki, delfiny) półkule mózgowe śpią na zmianę. Objawia się to zamknięciem oka przez śpiąca półkulę. Foki śpią w ten sposób, żeby wynurzać się w celu zaczerpnięcia powietrza.

Podobnym do snu stanem jest sen zimowy (hibernacja) i sen letni (estywacja). Wiele zwierząt przesypia niekorzystną porę roku - sen zimowy w celu oszczędzania energii lub sen letni w czasie suszy.

Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną. Badania przeprowadzone na ponad 1 milionie osób w Kalifornii wykazały, że większość osób śpi 8-9 godzin na dobę, następna duża grupa osób śpi 7-8 godzin. W czasie całego swojego życia człowiek przesypia około 20 lat. Zapotrzebowanie na sen jest cechą wrodzoną. Wskaźnik umieralności jest najniższy u osób śpiących 7-8 godzin na dobę i wzrasta zarówno u osób śpiących dłużej jak i krócej.

Rytm snu reguluje stężenie melatoniny. Czas snu wiąże się też z preferowaną długością doby, która jest inna dla każdego człowieka i na ogół dłuższa niż 24 godziny. W eksperymentach, polegających na całkowitym odizolowaniu ludzi w pokojach bez okien, zegarów, telewizji, radia i telefonów, kiedy sami mogli sobie wybierać moment zasypiania i wstawania, niektórzy badani funkcjonowali nawet w rytmie trzydziestu kilku godzin.

Sen dzieli się na dwie fazy (fazy snu):
Sen o wolnych ruchach gałek ocznych (skrót: NREM – non-rapid eye movement); inne nazwy: sen głęboki, sen wolnofalowy. W fazie tej pojawiają się fale Δ aktywności elektrycznej mózgu. Ze względu na intensywność tych fal faza ta dzieli się na 3 stadia.
Sen o szybkich ruchach gałek ocznych (skrót: REM – rapid eye movement); inne nazwy: sen płytki, sen paradoksalny. W tej fazie występują najczęściej marzenia senne. W tej fazie następuje całkowite rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się.



Sny - nie kazdy jest miły wspomnieniem po...
Autor: amazi89
07 września 2007, 13:51

 do niektorych snow juz nie chcemy wracać..o to opisany sen pzez pewna gimnazjalistke.;)

 

ja mam czasami naprawdę dziwne sny. kiedyś, to było w 1 klasie gimnazjum, przyśniło mi się, że siedzę na lekcji polskiego. dookoła jest głośno, ja rozmawiam z koleżanką. nagle znajduję się pod sufitem, wszyscy w klasie siedzą w grobowej ciszy. uświadamiam sobie, że jestem duchem! z początku nawet mi się to podobało, mogłam latać i to było przyjemne uczucie. ale później poleciałam do domu, a tam byli moi rodzice pogrążeni w żałobie po mnie! coś okropnego. wtedy się obudziłam. przez parę godzin nie mogłam dojść do siebie.

nie traktuję tego snu jako przepowiedni, bo wtedy bym musiała wierzyć, że wkrótce umrę. jednak zdażało mi się miewać prorocze sny. przeważają u mnie sny o jakichś głupotach, które mnie denerwują. bardzo rzadko miewam koszmary lecz gdy je już mam to najczęściej śnią mi się co pare nocy przez jakiś czas.

przez pewien okres czasu, to było chyba w zeszłym roku, śniło mi się, że płyławam. z początku wszystko zawsze było dobrze, lecz pochwili zaczynałam tonąć. szłam coraz niżej na dno i nie mogłam wypłynąć. a co najgorsze, wstrzymywałam oddech. nie we śnie, tylko w realu! po jakiejś półminucie budziłam się z braku powietrza! to było straszne, gdy po obudzeniu nie mogłam uspokoić oddechu, a serce waliło w przyśpieszonym tempie. na szczęście te sny już się skończyły i mam nadzieję, że już nigdy się nie powtórzą.